Rozważanie pierwsze

Bóg uwielbia jako pierwszy


„Miłość Boga Ojca, łaska naszego Pana Jezusa Chrystusa i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi”.
Obrzędy wstępne, Mszał Rzymski
„To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie”.
Mt 3,17

Eucharystia to spotkanie. Jego fundamentem jest nieskończona, bezwarunkowa, bezinteresowna, mądra miłość Boga do Ciebie. Już na początku Eucharystii Bóg oznajmia Tobie tę prawdę przez usta kapłana. Jeżeli jesteś na Eucharystii, to znaczy, że Bóg Cię na nią zaprosił osobiście, wezwał w swojej miłości. Z pewnością na ucztę zapraszasz osoby, które są dla Ciebie wyjątkowe. Eucharystia jest także ucztą, a skoro Bóg Cię na nią zaprasza, to znaczy, że jesteś dla Niego kimś bardzo bliskim. Jesteś Jego Przyjacielem, dlatego na Eucharystii masz prawo poczuć się kimś wyjątkowym. Uwielbienie rodzi uwielbienie. Zanim zaczniesz uwielbiać Boga, Bóg chce Cię przekonać, że to On pierwszy uwielbia Ciebie jako swoje arcydzieło.
O. Tomasz Nowak OP powiedział: „Myślisz, że to Ty Go uwielbiasz? To ON Ciebie uwielbia!”. Ta piękna rzeczywistość realizuje się już u początku każdej Eucharystii. Bóg się Tobą zachwyca. On tak bardzo chce się z Tobą zjednoczyć, że daje siebie w Komunii Świętej. To może rodzić tylko uwielbienie.
• Jak dziś przeżywasz prawdę o tym, że Bóg Cię uwielbia w swojej miłości?
• Czy potrafisz spoglądać w taki sposób na siebie? Szczególnie wtedy, gdy wydaje Ci się, że zawodzisz Boga?
• Jak odpowiadasz na to, że Bóg patrzy na Ciebie jak na swoje arcydzieło?
Proś, abyś w Eucharystii mógł przeżyć nieskończoną miłość Boga do siebie. Wołaj, abyś potrafił ciągle patrzeć na siebie z perspektywy wzroku Boga. Jeśli dziś będziesz na Eucharystii, spróbuj ją przeżyć z głęboką świadomością bycia uwielbianym przez Boga.