Rozważanie czwarte

Zobaczyć Boga

Zbliżał się już do zboczy Góry Oliwnej, kiedy całe mnóstwo uczniów zaczęło wielbić radośnie Boga za wszystkie cuda, które widzieli. I mówili głosem donośnym:
«Błogosławiony Król,
który przychodzi w imię Pańskie.
Pokój w niebie
i chwała na wysokościach».
Lecz niektórzy faryzeusze spośród tłumu rzekli do Niego: «Nauczycielu, zabroń tego swoim uczniom!». Odrzekł: «Powiadam wam: Jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą».
Łk 19,37-40
Najważniejsze, żeby zobaczyć Boga, żeby Go usłyszeć. Dopóki nie zobaczysz Boga, że On jest, dopóki nie zobaczysz Go w swoim życiu – to w czym Go uwielbisz, jak Go uwielbisz, jakiego Go uwielbisz? Jeżeli nie zobaczysz Boga, który jest i jaki jest, to co o Nim powiesz? Być może słyszałeś o tym, jak inni mówili, że Bóg jest miłością, ale czy Ty tego doświadczyłeś? Być może słyszałeś o wielu cudach, o tym, co Bóg zrobił w życiu innych ludzi, czego dokonał dwa czy cztery tysiące lat temu, ale co Ty masz do powiedzenia o Bogu? Czego On dokonał w TWOIM życiu? W jaki sposób je przemienił, uzdrowił, z czego Cię uwolnił, wybawił? Czego Bóg dokonał DZISIAJ? Czy dostrzegasz Jego obecność, Jego działanie w Twoim życiu, w Twojej codzienności, w Twoim „tu i teraz”?
Jeśli nie jesteś człowiekiem, który żyje w Bogu, jeśli nie jesteś człowiekiem, który rano otwiera oczy i wchodzi w Jego obecność, człowiekiem, który ma świadomość tego, że Bóg jest, to trudno będzie Ci się mierzyć z wyzwaniami czy problemami dnia codziennego. Trudno będzie Ci też przyjąć to, gdy inni będą mówić o wielkich dziełach Boga, które widzieli, których doświadczyli, możesz nawet negować ich słowo i świadectwo.
W naszym życiu są różne etapy. Jest czas radości i czas smutku, jest czas spokojny i czas, w którym przeżywamy różnego rodzaju burze i trudności. Możesz być wtedy smutny, zmęczony, strapiony, zdenerwowany, ale pamiętaj jedno – że BÓG JEST, że Bóg Cię nie zostawi. Był wczoraj, jest dzisiaj i będzie jutro. Nie ma sytuacji, w której On by spuścił swój wzrok z Ciebie, w której byłby nieobecny w Twoim życiu. Czy wierzysz w to? Czy żyjesz tą prawdą, że Bóg JEST obecny w Twoim życiu cały czas?
Żeby uwielbić Boga, najpierw trzeba Go zobaczyć, trzeba Go poznać, dostrzec Jego obecność. Zastanów się, w jaki sposób w dniu dzisiejszym lub wczorajszym Bóg był obecny w Twoim życiu. W czym dostrzegasz Jego działanie i troskę?
Poproś dziś Ducha Świętego, aby dał Ci światłe oczy serca, byś umiał dostrzec Bożą obecność w swoim życiu i uwielbij dziś Boga w Twojej codzienności, w tych małych, najdrobniejszych rzeczach, w tych sytuacjach, poprzez które doświadczasz Jego miłości, dobroci i miłosierdzia.